V Česku docházejí byty. Rekordní poptávku neodrazuje ani rychlý růst cen

14.04.2016

  • Nabídkové ceny bytů se na konci minulého roku dostaly na úroveň před krizí a letos rostou ještě rychleji.
  • Vyšší ceny bytů přitom nemají vliv na poptávku. Ta je rekordně vysoká.
  • Realitní portály hlásí úbytek nemovitostí ve své nabídce.
  • Provozovatelé zaznamenávají největší pokles v Praze

Volných bytů je v Česku tak málo, že se developeři obávají, že brzy nebudou mít co prodávat. Rekordní zájem má tři hlavní důvody: extrémně levné hypotéky, nízké úroky na vkladech v bankách a růst ekonomiky, který přináší zvyšování platů a snižuje obavy ze ztrát zaměstnání.

Ceny nemovitostí rychle rostou, ale ani to lidi neodrazuje. Podle developerů zájem o byty ještě nikdy nebyl tak velký jako nyní.

Realitní makléři odhadují, že poptávka ještě zesílí. Nových bytů je méně, protože ubývá developerských projektů. A byty, které developeři měli v zásobě z výstavby minulých let, se rychle vyprodávají. Problém je nejsilněji cítit v Praze, kde plány developerů na nové projekty brzdí komplikované povolování nových staveb a zdlouhavá příprava nového územního plánu.

"Pokud se to brzy nezmění, developeři nebudou mít co prodávat," říká předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. Na webových portálech, kde se byty prodávají, zaznamenávají obrovský propad nabídky. "Proti loňskému jaru je to méně o 23 procent," říká Michal Zadák, manažer portálu Sreality, který prodává nemovitosti v celém Česku.

Více informací na

ihned.cz