Stát půjčí mladým rodinám na vlastní bydlení. Novou podporu až 600 tisíc korun schválila vláda

10.03.2016

  • Podle nařízení, které ve středu schválila vláda, si mladí lidé s dětmi budou moci zažádat o půjčku do 600 tisíc korun ze Státního fondu rozvoje bydlení.
  • Získat mohou maximálně polovinu ceny nového domu nebo bytu.
  • Podmínky mají být výhodnější než u bank - díky nižšímu úroku a lepším možnostem odkladu nebo přerušení splácení.

Lidé mladší 36 let, kteří se starají o malé dítě, získají novou možnost půjčit si na nový dům nebo byt. Státní fond rozvoje bydlení totiž nabídne speciální půjčky pro rodiče nebo samoživitele s dětmi mladšími šesti let. Nařízení ve středu schválila vláda. Ta před dvěma týdny jednání o úvěrech pro mladé přerušila kvůli tomu, že ministři sociální demokracie žádali zvýšení věkové hranice podporovaných. O úvěry půjde žádat už letos v březnu.

"Kvůli omezeným rodinným příjmům mohou mít mladí lidé s dětmi ztížený přístup k úvěrům na komerčním trhu," vysvětluje ředitel fondu František Hadáček. Státní fond donedávna půjčoval rodinám maximálně 150 tisíc korun na rekonstrukce, nyní nově odstartuje půjčky ve výši 50 až 600 tisíc korun na stavbu nebo koupi nového bytu či domku.

Úroky se budou pohybovat kolem dvou procent, přičemž stát lidem půjčí maximálně půlku celkové částky. Konkrétně se výše úroku odvíjí od základní referenční sazby EU pro Českou republiku, zvýšenou o jeden až dva procentní body.

Aktuální referenční sazba je od začátku letošního roku 0,46 procenta, zájemci by tak mohli dosáhnout na výslednou sazbu 1,46 až 2,46 procenta. Na běžném bankovním trhu se průměrná sazba u nově uzavřených hypoték v únoru pohybovala na úrovni 2,06 procenta (podle statistiky Fincentrum Hypoindex).

Úvěr od státu by lidé mohli splácet nejvýše patnáct let. V mimořádných případech − pokud se jim například narodí další dítě nebo přijdou o práci − se může lhůta až o šest let prodloužit nebo přerušit splácení úvěru až na dva roky.

více informací na 

iHned.cz