Sen o vlastním bydlení vede k riskování s rodinným rozpočtem, ukazuje průzkum o hypotékách

20.06.2016

Desetina lidí, kteří splácí hypotéku, vynaloží na splátku úvěru a další výdaje na bydlení více než tři čtvrtiny všech příjmů domácnosti. Polovina Čechů s hypotékou dá na bydlení přes 50 procent příjmů, ukázal průzkum společnosti Ipsos. Většina Čechů také nemá dostatečnou rezervu. Obavy mají i bankéři z ČNB, proto chtějí pravidla zpřísnit.

Češi jdou při financování vlastního bydlení na hranu svých možností. Desetina lidí, kteří splácí hypotéku, vynaloží na splátku úvěru a další výdaje na bydlení více než tři čtvrtiny všech příjmů domácnosti. A téměř u poloviny lidí (47 %) je to více jak polovina všech příjmů. Ukazují to výsledky výzkumu, který uskutečnila agentura Ipsos pro poradenskou společnost Fincentrum.

Většina rodin nemá pro případ vlastní krize připravený dostatečný finanční polštář, 57 procent domácností splácejících hypotéku by dokázalo bez změny životní úrovně žít ze svých aktuálních úspor méně než tři měsíce. Čtvrtině by úspory stačily na tři až šest měsíců a necelých devět procent dotázaných domácností by bez změn životní úrovně dokázalo z úspor žít déle jak rok.

Více se dočtete v

Aktualne.cz