Nefér finty realitních makléřů mají skončit- stát zavede přísnou regulaci

06.06.2016

Sama jsem jednou z napálených. Přišla jsem o zálohu ve výši 80 tisíc korun, protože jsem si nepřečetla nějakou malou větičku ve smlouvě, a pak jsem zjistila, že u nemovitosti je v katastru zapsáno věcné břemeno. Je třeba chránit klienty, kteří kupují nebo prodávají nemovitost," řekla LN ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Právě její ministerstvo připravilo nový zákon o realitním zprostředkování, který prošel meziresortním připomínkovým řízením. Na vládu zamíří do konce července a ve sněmovně má být před sklonkem roku.

Zavádí kontrolu podnikatelů v realitách, ti navíc budou muset mít nově vysokoškolský titul nebo dostatečnou praxi. A na nepoctivce pak dopadnou pokuty.

"Jde vůbec o první regulaci za 25 let. Dosud se v této oblasti podniká, jak se chce. A přitom jsme spočítali, že se denně v obchodech realitních zprostředkovatelů, kterých je v České republice přes 15 tisíc, otočí miliarda korun. To znamená, že se ročně v rámci českého realitního trhu točí 365 miliard, to je velmi vysoké číslo, a oblast není nijak regulovaná," vypočítala ministryně Šlechtová. Zákon má platit zhruba od října příštího roku.

Více se dočtete zde:

Lidovky.cz